Warszawa, Mokotów. Blisko Śródmieścia
Najbliższy przystanek:
Puławska róg Odyńca, blisko Śródmieścia.
Przed wejściem są bezpłatne miejsca na parkingu.
Bezpośredni dojazd do nas:
- Tramwaj 4:
Annopol, Rembielińska, Budowlana, Odrowąża, 11 Listopada, Targowa, Al.Solidarności, Most Śląsko-Dąbrowski, Al.Solidarności, Pl.Bankowy, Marszałkowska, Pl.Konstytucji, Pl.Zbawiciela, Pl.Unii Lubelskiej, Puławska - Tramwaj 14:
Marynarska, Wołoska, Woronicza, Puławska, Pl.Unii Lubelskiej, Marszałkowska, Pl.Zbawiciela, Nowowiejska, Pl.Politechniki, Krzywickiego, Filtrowa, Pl.Narutowicza, Grójecka, Banacha - Tramwaj 18:
Marynarska, Wołoska, Woronicza, Puławska, Pl.Unii Lubelskiej, Marszałkowska, Pl.Zbawiciela, Pl.Konstytucji, Pl.Bankowy, Andersa, Międzyparkowa, Słomińskiego, Most Gdański, Starzyńskiego, Rondo Starzyńskiego, Jagiellońska - Tramwaj 19:
Puławska, Pl.Unii Lubelskiej, Marszałkowska, Pl.Zbawiciela, Nowowiejska, Pl.Politechniki, Al.Niepodległości, Chałubińskiego, Al.Jana Pawła Ii, Rondo Onz, Al.Jana Pawła Ii, Rondo "Radosława", Al.Jana Pawła Ii, Pl.Grunwaldzki, Broniewskiego - Tramwaj 36:
Puławska, Pl.Unii Lubelskiej, Marszałkowska, Pl.Zbawiciela, Pl.Konstytucji, Pl.Bankowy, Andersa, Stawki, Al.Jana Pawła Ii, Rondo "Radosława", Pl.Grunwaldzki, Ks.Popiełuszki, Słowackiego, Marymoncka, Zgrupowania Ak "Kampinos" - Autobus 107:
Anielewicza, Smocza, Nowolipki, Andersa, Pl.Bankowy, Marszałkowska, Al.Jerozolimskie, Krucza, Piękna, Górnośląska, Myśliwiecka, Łazienkowska, Czerniakowska, Chełmska, Dolna, Puławska, Odyńca, Al.Niepodległości, Madalińskiego, Wołoska, Woronicza, Racjonalizacji, Konstruktorska, Postępu, Domaniewska, Modzelewskiego, Al.Wilanowska, Puławska, Dolinasłużewiecka, Al.Ken, Surowieckiego, Romera, Herbsta, Jastrzębowskiego, Al.Rodowicza "Anody", Jastrzębowskiego - Autobus 130:
Przyczółkowa, Al.Wilanowska, Sobieskiego, Dolna, Puławska, Rakowiecka, Al.Niepodległości, Chałubińskiego, Al.Jerozolimskie, Pl.Zawiszy, Al.Jerozolimskie, Rondo Zesłańców Syberyjskich, Bitwy Warszawskiej 1920, Szujskiego, Al.Bohaterów Września, Opaczewska - Autobus 172:
Powsińska, Św.Bonifacego, Sobieskiego, Dolna, Puławska, Odyńca, Racławicka, Żwirki I Wigury, Pruszkowska, Pawińskiego, Banacha, Bitwy Warszawskiej 1920, Szczęśliwicka, Grzymały-Sokołowskiego, Al.Jerozolimskie - Autobus 505:
Jastrzębowskiego, Al.Ken, Ciszewskiego, Pileckiego, Puławska, Al.Lotników, Modzelewskiego, Domaniewska, Puławska, Waryńskiego, Pl.Konstytucji, Marszałkowska, Al.Jerozolimskie, Emilii Plater
2010-11-11
Czy prawo do świadczenia rehabilitacyjnego ma osoba, która nie pobiera przyznanej emerytury
Osoba mająca prawo do emerytury nie ma prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, chociażby była zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego i nie pobierała emerytury ze względu na jej zawieszenie (wyrok Sądu Najwyższego z 24 sierpnia 2010 r., I UK 41/10).
2010-10-30
Płatnik musi sprawdzić poprawność rozliczeń składek przed złożeniem reklamacji w ZUS
ZUS zaczął wysyłać informacje o stanie konta ubezpieczonych za 2009 r. Płatnicy składek – pracodawcy i zleceniodawcy mogą mieć w związku z tym dodatkową pracę. Jeśli ubezpieczonemu nie będą się zgadzały informacje o składkach, w pierwszej kolejności musi on zwrócić się do płatnika o wyjaśnienie sprawy.
2010-10-25
Ulga rehabilitacyjna - ile można odliczyć za zakup leków remont mieszkania i dojazdy
Z ulgi rehabilitacyjnej w rocznym zeznaniu podatkowym mogą skorzystać osoby niepełnosprawne lub te, które mają na utrzymaniu niepełnosprawnych członków rodziny. Ulga polega na odliczaniu od dochodu określonych wydatków.
2010-10-01
Od dziś można inwentaryzować majątek
Inwentaryzację magazynu można rozpocząć nie wcześniej niż trzy miesiące przed końcem roku obrotowego, czyli już 1 października. Za przeprowadzenie obowiązków w tym zakresie odpowiada kierownik jednostki, którym może być np. zarząd. Spółki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mogą rozpocząć inwentaryzację aktywów i pasywów przeprowadzaną na dzień bilansowy.
2010-09-21
Czy remont mieszkania można ująć w kosztach podatkowych
Przedsiębiorca, którego siedzibą firmy jest prywatne mieszkanie lub dom, może ujmować wydatki związane z ich użytkowaniem w kosztach uzyskania przychodu. Jednak muszą one dotyczyć wyłącznie tej części lokalu mieszkalnego, w której prowadzona jest działalność gospodarcza. Modernizacja części mieszkalnej nie wpłynie na koszty
2010-09-20
Na jakie ulgi podatkowe mogą liczyć poszkodowani przez powódź
Osoby i firmy, które na skutek tegorocznej powodzi doznały szkód majątkowych lub utraciły możliwość korzystania z posiadanej nieruchomości lub lokalu (choćby czasowo), nie muszą płacić podatku dochodowego, podatku od darowizn, a także od otrzymanych świadczeń czy to pieniężnych czy w naturze
2010-09-07
Jakie uprawnienia mają klienci korzystający z wyprzedaży
Kupując na wyprzedaży po obniżonej cenie, mamy takie same uprawnienia do składania reklamacji jak wówczas, gdy robimy zakupy, nie korzystając z żadnych dodatkowych bonusów. Sprzedawca nie może odmówić przyjęcia towaru z wadami, natomiast ma prawo nie przyjąć go wówczas, gdy przestał się klientowi podobać
2010-09-01
Jak traktowani są studenci, praktykanci i pracownicy naukowi w umowach podatkowych
Umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania wyodrębniają różne kategorie dochodów. Są w nich regulacje dotyczące dochodów z pracy, działalności gospodarczej czy praw majątkowych. Osoby, które uzyskują dochody za granicą, poza krajowymi przepisami podatkowymi muszą wziąć pod uwagę odpowiednie artykuły umów podatkowych. Chodzi oczywiście o przepisy dotyczące danych kategorii dochodów. Jak na podstawie tych umów rozliczane będą dochody studentów, praktykantów i pracowników naukowych?
2010-08-28
PCC: Licytacyjna sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu
Z uzasadnienia: Tylko licytacyjna sprzedaż budynku znajdującego się na gruncie, jako sprzedaż rzeczy (nieruchomości), jest z mocy art. 2 pkt 3 ustawy o PCC zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych. Ze zwolnienia tego nie korzysta natomiast licytacyjna sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu, gdyż przedmiotem zbycia jest tu prawo, a nie rzecz. Również w doktrynie przyjmuje się, że w przypadku dokonywania w trybie postępowania egzekucyjnego i upadłościowego sprzedaży praw majątkowych, czynność taka nie podlega wyłączeniu z opodatkowania.
2010-08-12
Orzecznictwo: Indywidualne ulgi podatkowe – obowiązki organów podatkowych
Teza: Ustalenie przez organ podatkowy kwestii istnienia przesłanki interesu publicznego wiąże się z koniecznością ważenia relacji w dwóch płaszczyznach: jedną płaszczyznę tworzy zasada, jaką jest terminowe płacenie podatków w pełnej wysokości, drugą - wyjątek od zasady, polegający na zastosowaniu indywidualnej ulgi podatkowej. Organ w danym przypadku winien ustalić, co jest korzystniejsze z punktu widzenia interesu publicznego (dochodzenie nalezności czy też zastosowanie ulgi).
2010-08-07
Ogólna charakterystyka przekształceń spółek prawa handlowego
W ramach przekształcenia spółek można wyróżnić trzy podstawowe fazy obejmujące poszczególne grupy czynności zmierzających do realizacji celu przekształcenia. Faza pierwsza, określana jako menedżerska, obejmuje podejmowane przy aktywnym udziale wspólników czynności przygotowawcze, tj. sporządzenie planu przekształcenia wraz z załącznikami (art. 557–558 K.s.h.), poddanie planu badaniu biegłych rewidentów (art. 559 K.s.h.) oraz zawiadomienie wspólników o zamiarze przekształcenia (art. 560 K.s.h.).
2010-07-29
"Firmy, które nie opodatkowały pakietów medycznych, podjęły nieopłacalne ryzyko"
Przedsiębiorstwa, które nie odprowadziły podatku od abonamentów na opiekę zdrowotną swoich pracowników, podjęły nieopłacalne ryzyko - uważa resort finansów. W ocenie MF powinny teraz skorygować poprzednie deklaracje i zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę.
2010-07-23
Kiedy warunki techniczne uzasadniają zastosowanie niższej stawki
Przez użyte w art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych określenie "nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych" należy rozumieć - w odniesieniu do budynków - sytuację, w której istniejąca w roku podatkowym zabudowa jest w takim stanie technicznym, że nie może być wykorzystywana (nie nadaje się) do prowadzenia działalności gospodarczej, nawet po realizacji prac remontowych (odtworzeniowych) oraz adaptacyjnych, których efektem nie jest powstanie nowego budynku - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
2010-07-21
Opłata wstępna od razu w koszty
Pierwsza rata, zgodnie z wyjaśnieniami spółki, uiszczana jest w momencie zawierania umowy i od jej opłacenia zależy sam fakt jej zawarcia, zatem stanowi opłatę wstępną, przygotowującą strony umowy leasingu do realizacji jej postanowień. Opierając się na takim rozumieniu przedmiotowej opłaty, należy uznać, że od jej opłacenia zależy możliwość przystąpienia do wykonania umowy leasingowej. Jest to opłata samoistna, bezzwrotna, niezależna od rat leasingowych uiszczanych w okresie trwania umowy. W rezultacie należy je wiązać nie tyle z całą umową rozumianą w wymiarze czasowym, co z momentem jej zawarcia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.
2010-07-13
Orzecznictwo: Kiedy zbywca nieruchomości staje się przedsiębiorcą i podatnikiem VAT
Z uzasadnienia: Sąd pierwszej instancji celnie zwrócił uwagę na okoliczność, że skarżąca składając oświadczenie, iż w maju 2005 r. nie prowadziła działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami, nie wykazała w żaden sposób jaki był inny zamiar zakupu opodatkowanej przez organ nieruchomości, nie wykazała iż przedmiotową nieruchomość zakupiła na przykład z przeznaczeniem na własną działalność gospodarczą.
2010-07-05
Abonament medyczny nie zawsze jest przychodem pracownika
Choć Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że wartość abonamentu medycznego od pracodawcy to przychód pracownika, trudno określić przychód, gdy pakiety medyczne opłacane są ryczałtem. Eksperci twierdzą, że gdy nie można określić liczby osób objętych abonamentem, nie ma przychodu.
2010-07-03
W zaświadczeniu o wpisie nie trzeba wskazywać daty podjęcia działalności gospodarczej
Naczelny Sąd Administracyjny o ewidencji przedsiębiorców - Datę rozpoczęcia działalności gospodarczej należy wskazać jedynie w zgłoszeniu o dokonanie wpisu do ewidencji. Przepisy nie określają jednak w ogóle zakresu treści zaświadczenia o wpisie. Nie ma więc podstaw prawnych do wskazywania w tym dokumencie daty podjęcia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej.
2010-07-01
Jak podatkowo rozliczać benefity dla pracownika od pracodawcy
W sytuacji kiedy po kryzysie rynek zaczyna się odradzać, wielu pracodawców modyfikuje swoje pakiety wynagrodzeń, tak aby utrzymać kluczowych pracowników oraz przyciągnąć nowych. Niemal standardowymi świadczeniami są samochód, ubezpieczenie na życie czy też prywatna opieka medyczna dla pracowników. Jak takie świadczenia rozliczać podatkowo?
2010-06-25
Dzień wolności podatkowej – 9 dni później niż rok temu
23 czerwca wypadł w tym roku Dzień Wolności Podatkowej, czyli symboliczny moment, w którym obywatele przestają pracować na utrzymanie rządu, a zaczynają na własne wydatki – ogłosiło Centrum im. Adama Smitha. Data ta wynika z udziału wydatków publicznych w PKB. W tym roku funkcjonowanie rządu pochłonie o 40 mld zł, a więc aż o 7,9 proc. więcej niż rok temu. Ich udział w produkcie krajowym brutto wzrośnie o 2,5 proc. Dzień Wolności Podatkowej Centrum ogłasza po raz 17.
2010-06-15
Czy przepisy dotyczące opodatkowania VAT zadatku są zgodne z prawem UE?
Art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, przewidujący, że jeżeli przed wydaniem towaru otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania, w tej części jest zgodny z art. 65 Dyrektywy 112 stanowiącym, że w przypadku wpłaty zaliczek przed dostawą towarów lub świadczeniem usług VAT staje się wymagalny w momencie otrzymania wpłaty i naliczany jest od wysokości otrzymanej wpłaty – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
2010-06-12
Czy suma wydatków wraz z marżą będzie kosztem podatkowym
W rozliczeniach pomiędzy podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy o CIT wynagrodzenie za usługę często jest kalkulowane według tzw. formuły „koszt plus”, tj. jako suma wszystkich wydatków ponoszonych przez podatnika w bezpośrednim związku z wykonaniem usług, powiększona o marżę. Co oznacza takie rozliczenie?
2010-06-11
Prawo do zmiany wyboru formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej
Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni, która korzystając z ustanowionego w przepisie art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawnienia wyboru opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy - czyli wyboru 19% stawki opodatkowania, może wycofać złożone oświadczenie o wyborze tego opodatkowania do dnia uzyskania pierwszego przychodu, w przypadku działalności rozpoczętej w trakcie roku podatkowego?
2010-06-10
Przychody i zasiłki – ZUS opublikował nowe wskaźniki
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał nowe kwoty przychodu odpowiadające 70 i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał br., stosowane przy zawieszaniu albo zmniejszaniu niektórych emerytur i rent. Opublikowano także nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego, informację o wysokości przychodu odpowiadającego 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał oraz o nowej kwocie zasiłku pogrzebowego.
2010-06-09
Czy wstępną opłatę leasingową należy rozliczyć jednorazowo, czy w czasie?
Opłata inicjalna (przygotowawcza rata leasingowa) jest kosztem jednorazowym związanym z zawarciem umowy leasingu, a w konsekwencji i wydaniem samego przedmiotu leasingu. Jeżeli w umowie leasingu nie określono, że opłata wstępna jest opłatą na poczet usługi wykonywanej przez okres jej trwania, to należy ją uznać za koszt jednorazowy, w momencie poniesienia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
2010-06-07
Tygodniowy przegląd wydarzeń www.podatki.biz
Zwrot wkładu mieszkaniowego bez PIT; Sądowe zniesienie współwłasności działki a VAT; Charytatywne SMS-y zwolnione z VAT; Ekwiwalenty dla zleceniobiorcy bez składek ZUS; Nowe limity dorabiania do renty lub emerytury; Świadczenia dla bezrobotnych w górę; Wzrosła wysokość zasiłku pogrzebowego; Wyższy limit składki chorobowej; Zasiłek powodziowy dla uczniów; Losowanie do OFE coraz bliżej; ZUS przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego
2010-05-31
Jak prawidłowo ustalić przychód z działalności gospodarczej
Aby prawidłowo ustalić dochód do opodatkowania, najpierw konieczne jest właściwe ustalenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów. Właściwe ustalenie wysokości przychodów ma zasadnicze znaczenie przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, a w konsekwencji ma wpływ na wysokość płaconych zaliczek oraz podatek roczny.
2010-05-25
Czy i kiedy dochód ze środków pomocowych podlega opodatkowaniu PIT?
W art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca określił jako warunek zwolnienia podatkowego pochodzenie dochodu otrzymanego przez podatnika ze wskazanych w tym przepisie środków pomocowych, nie wprowadził jednak wymogu, aby dochód ten pochodził bezpośrednio ze środków pomocowych. Wystarczy, aby dochód ten pochodził, wywodził się ze środków pomocowych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.
2010-05-20
Warunki zastosowania 0-proc. stawki VAT przy eksporcie towarów
W myśl przepisów ustawy o VAT warunkiem stosowania stawki 0% przy eksporcie towarów jest posiadanie potwierdzenia wywozu towaru poza terytorium UE. Jeżeli zachodzi sytuacja, że podatnik nie ma tego potwierdzenia, to nie może go zastępować innymi dokumentami, jak np. potwierdzeniem przywozu wystawionym przez kraj spoza UE, do którego towar został wysłany – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
2010-04-28
Byli wspólnicy odzyskają nadpłacony podatek VAT
7 kwietnia br. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu senacki projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa. Projekt ten przewiduje, w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 10 marca 2009 r. w sprawie P 80/08 (Dz. U. Nr 44, poz. 362), wprowadzenie do ustawy przepisów regulujących złożenie korekty deklaracji i wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego przez byłych wspólników rozwiązanej spółki cywilnej będącej podatnikiem tych podatków.
2010-04-17
Kontrola skarbowa: fiskus zbierze i przetworzy dane podatników
Kontrola skarbowa zyska nowe uprawnienia do gromadzenia danych. Urzędnicy fiskusa będą szukać informacji o podatnikach u innych przedsiębiorców. Zdaniem ekspertów nowe regulacje doprecyzują dzisiejsze zasady przeprowadzania kontroli.
2010-04-14
Zawieszenie działalności gospodarczej a VAT
W dniu 10 lipca 2008r. uchwalono ustawę o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 141, poz. 888). Przepisy tej ustawy wprowadziły korzystne dla podatników zmiany m.in. w ustawie o podatku od towarów i usług, w zakresie możliwości zawieszenia działalności gospodarczej.
2010-04-13
Opodatkowanie świadczeń na rzecz zleceniobiorców
Pytania podatnika: 1. Czy wartość poniesionych przez Wnioskodawcę kosztów szkoleń zleceniobiorców oraz kosztów noclegów będzie przychodem stanowiącym przychód opodatkowany zleceniobiorcy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? 2. Czy do wartości zwrotów kosztów podróży oraz diet wypłacanych zleceniobiorcy w opisanym stanie faktycznym będzie miało zastosowanie zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy?
2010-04-09
Orzecznictwo: Wydatki na wykończenie nowego mieszkania a ulga mieszkaniowa
Teza: Wydatki poniesione na wykończenie lokalu mieszkalnego oddanego przez developera w stanie niewykończonym (surowym) mieszczą się w pojęciu wydatków poniesionych na budowę lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)
2010-04-01
Obowiązek zakupu kasy fiskalnej
Pytanie podatnika: Wnioskodawca założył firmę, która będzie się zajmować przewozem osób niepełnosprawnych. Wnioskodawca będzie świadczył usługi wyłącznie na rzecz firm, a więc przedsiębiorstw, nie dla osób fizycznych. Wnioskodawca jest przekonany, że nie przekroczy limitów uprawniających do zwolnienia. Sprzedaż miesięczna ani w roku 2009, ani w 2010 nie przekroczy 3.000,00 PLN. Czy Wnioskodawca jest zobowiązany do zakupu kasy fiskalnej oraz czy konieczność zakupu kasy jest równoznaczna z koniecznością rejestracji na potrzeby VAT?
2010-03-29
Ustalenie wartości środka trwałego przy braku dokumentacji
Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą (sklep) w lokalu niemieszkalnym wytworzonym we własnym zakresie. Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość początkowa lokalu dla celów amortyzacji powinna być ustalona według kosztów wytworzenia. Czy w sytuacji częściowego braku dokumentów potwierdzających poniesione koszty, Wnioskodawczyni może je określić „z pamięci” i zaliczyć do kosztu wytworzenia środka trwałego?
2010-03-23
Ustawowy odkup gruntów rolnych przez Agencję Nieruchomości Rolnych jest niezgodny z konstytucją
25 lutego i 18 marca 2010 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący zasad obrotu gruntami rolnymi. W wyroku z 18 marca Trybunał Konstytucyjny orzekł, że: 1. Art. 4 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego jest zgodny z art. 2 oraz z art. 21 ust. 1, art. 64 ust. 1 i 2 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji. 2. Art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa jest niezgodny z art. 2, art. 21 ust. 1 oraz art. 64 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji.
2010-03-22
Porady prawne tylko dla ubogich, informacje dla każdego
Utworzone zostanie centrum pomocy prawnej przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Powstanie sieć ośrodków pomocy, po jednym w każdym województwie. Prawnik pomoże w sprawie urzędowej w II instancji, lecz nie podatkowej ani karnej.
2010-03-05
Orzecznictwo: Nieodpłatne przekazanie towarów i bonów towarowych
Z uzasadnienia: Istotne z punktu widzenia zaistniałego sporu jest to, że art. 8 ust. 1 jednoznacznie stanowi, iż usługą jest świadczenie, które nie stanowi dostawy towaru. Nie może zatem wystąpić taka sytuacja faktyczna, w rozumieniu tego unormowania, która jednocześnie stanowiłaby dostawę towaru i świadczenie usługi. Przepis ten wyklucza takie rozwiązanie. Podkreślić w tym miejscu należy, że dokonywanie określonej ilości zakupów w ramach np. programu lojalnościowego mieści się w zakresie czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług w postaci dostawy towarów. Nie można więc uznać w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku - zrealizowania określonej ilości nabyć towarów - za świadczenie usługi. Czynności stanowiące dostawę towaru nie mogą jednocześnie poprzez ich zsumowanie stanowić usługi. Przeszkodą do takiej konstatacji jest treść art. 8 ust. 1 VAT, z której to wynika, że dostawa nie może być jednocześnie usługą.
2010-03-04
Spółdzielcze prawo do lokalu, ulga meldunkowa i sprawiedliwość podatkowa
Interpelacja nr 13626 do ministra finansów w sprawie sprzecznych z zasadą państwa prawa praktyk organów skarbowych oraz zmiany niekorzystnego stanowiska w stosunku do sposobu naliczania początkowego terminu okresu uprawniającego do zwolnienia podatkowego w przypadku zbycia lokalu mieszkalnego
2010-02-16
50% stawka kosztów uzyskania przychodów dla programistów
Pytanie podatnika: Czy możliwe jest wyróżnienie w umowie o pracę zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a programistami, którzy tworzą programy informatyczne, będące utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagrodzenia autorskiego (określonego przykładowo na 90% łącznego wynagrodzenia brutto) i zastosowanie do tej części 50% stawki kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz pozostałej części wynagrodzenia z tytułu wykonywania przez pracownika pozostałych obowiązków pracowniczych (w wysokości przykładowo 10% łącznego wynagrodzenia brutto) i zastosowanie do tej części ogólnych stawek kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
2010-02-15
Orzecznictwo: Kasa rejestrująca i nieodpłatne wydanie towaru
Z uzasadnienia: Z literalnego brzmienia części wstępnej art. 7 ust. 2 u.p.t.u. wynika wprost zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie poszerzonym, że odnosi się on do takiego przekazania towarów, które nastąpiło wyłącznie na cele inne niż związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Oznacza to, że przepis ten pomija takie nieodpłatne przekazania towarów, które zostały dokonane na cele związane z przedsiębiorstwem prowadzonym przez podatnika.
2010-02-13
Dziecko konkubentów nie ma mniejszych praw
Dziecko konkubentów ma takie same prawa jak posiadające rodziców, którzy zawarli związek małżeński. Dziedziczy po swoich biologicznych rodzicach, ma prawo do renty rodzinnej i może domagać się od nich alimentów.
2010-02-12
Ewidencja wyposażenia - PKPiR krok po kroku (18)
Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, obowiązane do prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, mają obowiązek prowadzić: 1) ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n ust. 2-6 ustawy o podatku dochodowym, 2) ewidencję wyposażenia.
2010-02-11
Ponad 1,1 mld zł ze sprzedaży akcji Enei
Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że sprzedaż 16,05 proc. akcji spółki Ena przyniosła 1,134 mld zł i była drugą największą transakcją w formule „fully-marketed offer” (oferta w całości wprowadzona do obrotu) w historii Giełdy Papierów Wartościowych, a także największą w ostatnich trzech latach. 80 proc. oferty trafiło do krajowych inwestorów instytucjonalnych, w tym polskich funduszy emerytalnych (OFE), którym przydzielono 60 proc. oferowanych akcji.
2010-02-05
Do e-sądu wpłynęło już prawie 59 tys. spraw
Prawie 59 tys. spraw wpłynęło do tzw. e-sądu w Lublinie, który drogą elektroniczną rozpatruje najprostsze sprawy w trybie upominawczym. W czasie niespełna miesiąca funkcjonowania sądu wydano blisko 15 tys. nakazów zapłaty.
2010-02-03
Nie będzie już podziału na tajemnicę państwową i służbową
Osoby nadające klauzule tajności dokumentom same zadecydują o tym jak chronić informacje. Zniknie bowiem obszerna lista z wykazem wszystkich informacji uznawanych za ściśle tajne lub tajne. Nie będzie już podziału informacji niejawnych na tajemnicą państwową i służbową.
2010-02-02
"Złota akcja ma chronić spółkę przed wrogim przejęciem"
STANISŁAW SOŁTYSIŃSKI o prawie do stosowania weta - Wszystkie ustawy o złotej akcji uchwalane w państwach UE zakładały, że ingerencja państwa jest dopuszczalna tylko w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach, gdy uchwała organu spółki zagraża porządkowi publicznemu lub bezpieczeństwu publicznemu.
2010-01-29
Jeśli chcesz zdobyć kwalifikacje, zadbaj o zapisy w umowie z uczelnią
Relacja uczelnia – student studiów podyplomowych jest regulowana wzajemną umową. Edukacja to usługa. Student ma prawo oczekiwać dobrej jakości i żądać, by gwarantowała ją umowa z uczelnią.
2010-01-28
Jaki dokument dotyczący niekaralności może złożyć wykonawca z zagranicy
W postępowaniach przetargowych w trybie ustawy – Prawo zamówień publicznych (p.z.p.) zamawiający wymagają przedłożenia przez wykonawców dokumentów m.in. na potwierdzenie, że nie podlegają wykluczeniu z postępowania – stosownie do przesłanek określonych w art. 24 p.z.p.
2010-01-25
Jak wypełnić i szybko złożyć PIT-36
Zeznanie PIT-36 za 2009 rok muszą złożyć podatnicy, którzy m.in. prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, czyli według skali PIT. PIT-36 składają też podatnicy, którzy w ubiegłym roku uzyskali dochody zagraniczne. Ostatnim dniem na złożenie PIT-36 za 2009 rok jest 30 kwietnia 2010 r. Warto więc zapoznać się z zasadami wypełnienia tego formularza.
2010-01-22
Ogłoszenie w Polsce upadłości obowiązuje w całej UE
Niemieckie władze nie miały prawa zająć majątku polskiej, działającej w Niemczech firmy budowlanej MG Probud, postawionej w Polsce w stan upadłości - uznał w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Dlatego - jak podkreślił - wszczęte w Polsce postępowanie upadłościowe ma skutki w całej UE.
2010-01-21
Zapisy w polisach na życie łamią prawa konsumentów
Niemal wszystkie z 13 skontrolowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakładów ubezpieczeniowych stosowały w umowach na życie postanowienia niezgodne z prawem i niezrozumiałe dla klientów - wynika z raportu zaprezentowanego w środę przez UOKiK.
2010-01-19
Czy biegły sądowy korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT
W sądach administracyjnych toczą się spory podatników i organów podatkowych dotyczące opodatkowania VAT biegłych sądowych. Czy biegli są podatnikami VAT z tytułu wykonywanych czynności i mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego?
2010-01-14
Czy nowa umowa o zamówienie uzupełniające, czy aneks do umowy podstawowej
Urząd Zamówień Publicznych wyraził pogląd, że gdy na wykonawcę nowego zlecenia zostanie wybrany ten sam podmiot, któremu wcześniej udzielono zamówienia, to bez znaczenia jest, czy zawarta będzie nowa umowa, czy aneksowana umowa dotychczasowa (nr UZP/DP/O-JSA/16130/07).
2010-01-13
Jak uzyskać dopłatę do czynszu
Osoby posiadające spółdzielcze prawa do lokali i właściciele mieszkań mogą się ubiegać o gminny dodatek do opłat czynszowych. Aby go otrzymać, muszą wykazać się niskimi dochodami i odpowiednim metrażem lokalu.
2010-01-12
W ciągu trzech lat gmina musi doręczyć właścicielowi nieruchomości decyzję ostateczną
Gmina ma trzy lata na zażądanie opłaty adiacenckiej od wzrostu wartości nieruchomości związanej z jej podziałem. W tym terminie powinno się też zakończyć postępowanie odwoławcze.
2010-01-11
Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze
Od 30 grudnia 2009 r. obowiązują nowe przepisy o nabywaniu własności nieruchomości spółdzielczych. W ich świetle lokatorzy mogą w dalszym ciągu nabywać własność zajmowanego przez lata mieszkania za symboliczną złotówkę.