Warszawa, Mokotów. Blisko Śródmieścia
Najbliższy przystanek:
Puławska róg Odyńca, blisko Śródmieścia.
Przed wejściem są bezpłatne miejsca na parkingu.
Bezpośredni dojazd do nas:
- Tramwaj 4:
Annopol, Rembielińska, Budowlana, Odrowąża, 11 Listopada, Targowa, Al.Solidarności, Most Śląsko-Dąbrowski, Al.Solidarności, Pl.Bankowy, Marszałkowska, Pl.Konstytucji, Pl.Zbawiciela, Pl.Unii Lubelskiej, Puławska - Tramwaj 14:
Marynarska, Wołoska, Woronicza, Puławska, Pl.Unii Lubelskiej, Marszałkowska, Pl.Zbawiciela, Nowowiejska, Pl.Politechniki, Krzywickiego, Filtrowa, Pl.Narutowicza, Grójecka, Banacha - Tramwaj 18:
Marynarska, Wołoska, Woronicza, Puławska, Pl.Unii Lubelskiej, Marszałkowska, Pl.Zbawiciela, Pl.Konstytucji, Pl.Bankowy, Andersa, Międzyparkowa, Słomińskiego, Most Gdański, Starzyńskiego, Rondo Starzyńskiego, Jagiellońska - Tramwaj 19:
Puławska, Pl.Unii Lubelskiej, Marszałkowska, Pl.Zbawiciela, Nowowiejska, Pl.Politechniki, Al.Niepodległości, Chałubińskiego, Al.Jana Pawła Ii, Rondo Onz, Al.Jana Pawła Ii, Rondo "Radosława", Al.Jana Pawła Ii, Pl.Grunwaldzki, Broniewskiego - Tramwaj 36:
Puławska, Pl.Unii Lubelskiej, Marszałkowska, Pl.Zbawiciela, Pl.Konstytucji, Pl.Bankowy, Andersa, Stawki, Al.Jana Pawła Ii, Rondo "Radosława", Pl.Grunwaldzki, Ks.Popiełuszki, Słowackiego, Marymoncka, Zgrupowania Ak "Kampinos" - Autobus 107:
Anielewicza, Smocza, Nowolipki, Andersa, Pl.Bankowy, Marszałkowska, Al.Jerozolimskie, Krucza, Piękna, Górnośląska, Myśliwiecka, Łazienkowska, Czerniakowska, Chełmska, Dolna, Puławska, Odyńca, Al.Niepodległości, Madalińskiego, Wołoska, Woronicza, Racjonalizacji, Konstruktorska, Postępu, Domaniewska, Modzelewskiego, Al.Wilanowska, Puławska, Dolinasłużewiecka, Al.Ken, Surowieckiego, Romera, Herbsta, Jastrzębowskiego, Al.Rodowicza "Anody", Jastrzębowskiego - Autobus 130:
Przyczółkowa, Al.Wilanowska, Sobieskiego, Dolna, Puławska, Rakowiecka, Al.Niepodległości, Chałubińskiego, Al.Jerozolimskie, Pl.Zawiszy, Al.Jerozolimskie, Rondo Zesłańców Syberyjskich, Bitwy Warszawskiej 1920, Szujskiego, Al.Bohaterów Września, Opaczewska - Autobus 172:
Powsińska, Św.Bonifacego, Sobieskiego, Dolna, Puławska, Odyńca, Racławicka, Żwirki I Wigury, Pruszkowska, Pawińskiego, Banacha, Bitwy Warszawskiej 1920, Szczęśliwicka, Grzymały-Sokołowskiego, Al.Jerozolimskie - Autobus 505:
Jastrzębowskiego, Al.Ken, Ciszewskiego, Pileckiego, Puławska, Al.Lotników, Modzelewskiego, Domaniewska, Puławska, Waryńskiego, Pl.Konstytucji, Marszałkowska, Al.Jerozolimskie, Emilii Plater
2018-12-31
Niższe składki ZUS dla ok. 200 tys. najmniejszych przedsiębiorców
Od nowego roku ok. 200 tys. najmniejszych przedsiębiorców będzie mogło płacić niższe – proporcjonalne do przychodu – składki na ubezpieczenie społeczne. Firmy, które będą chciały skorzystać w 2019 r. z nowej preferencji, powinny zgłosić to do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 8 stycznia.
2018-12-17
Użytkowanie wieczyste. NSA: Możliwe odwołanie ws. terminu skargi na podwyżkę opłat
Dopuszczalne jest odwołanie do sądu administracyjnego od decyzji odmawiającej złożenia skargi na podwyżkę opłaty za użytkowanie wieczyste ze względu na niedochowanie terminu na złożenie takiej skargi - wynika z podjętej w poniedziałek uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.
2018-12-14
Podział firmowego majątku małżonków a VAT
Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w momencie zawarcia małżeństwa między małżonkami, z mocy ustawy powstaje wspólność majątkowa. Obejmuje ona przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub jednego z nich. Przedmioty majątkowe niebędące wspólnością majątkową stanowią majątek osobisty każdego z małżonków. Ze względu na takie ścisłe rozgraniczenie to z jakiego majątku pochodziły środki na działalność gospodarczą ma bardzo istotne znaczenie.
vat
2018-12-05
NSA. Nierząd bez PIT, ale konkubinat to nie sponsoring
Z uzasadnienia: Niezmienna przez 11 lat stawka za rzekomo świadczone usługi seksualne, zbieżność czasowa między zmianą relacji z czysto seksualnej na partnerską, a zakupem mieszkania od swego partnera, rozbieżności w zakresie wskazywanych przez Skarżącą kwot oszczędności oraz zeznania świadków, nie uprawdopodobniają, by łącząca ich relacja nosiła znamiona nierządu. (...) łącząca ich relacja wskazuje na związek konkubencki, a nie na odpłatne świadczenie usług seksualnych, które to czynności nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.
pit
Podatki 2019. Obowiązki przy ryczałcie: Będzie mniej i łatwiej
Zgodnie z ustawą z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, 1 stycznia przyszłego roku w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym m.in. zniesiony zostanie obowiązek prowadzenia karty przychodów, ewidencji wyposażenia, a także ewidencji zatrudnienia. Ponadto, powiadomienie o wyborze formy opodatkowania będzie można złożyć do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnie się pierwszy w roku podatkowym przychód albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego.
2018-12-03
Podatki 2019: Rolnicy z większymi preferencjami dotyczącymi oleju napędowego
W przyszłym roku koszty produkcji w gospodarstwach rolnych mają być niższe – wynika z nowelizacji opublikowanej w Dzienniku Ustaw. W praktyce zwiększony zostanie limit zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych i wprowadzony będzie limit zużycia oleju napędowego. Zmiany mają być korzystne dla rolników.
2018-11-28
Więcej niż jeden nabywca na fakturze a odliczenie VAT
U podstaw opodatkowania VAT leżą z reguły wydarzenia ze sfery cywilnoprawnej. Najczęściej są nimi przenoszące własność umowy sprzedaży. Przepisy prawa cywilnego nie stoją na przeszkodzie, aby w jednej transakcji wystąpił więcej niż jeden nabywca. W takim wypadku mamy do czynienia ze współwłasnością.
vat
Sprzedaż nieruchomości objętej wspólnością majątkową – wyrok WSA ws. podatku
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił niezgodną z prawem interpretację indywidualną, która dotyczyła podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości objętej wspólnością majątkową. Wcześniej organy podatkowe zajęły stanowisko niekorzystne dla podatnika. Wątpliwości dotyczyły w tym przypadku pojęcia „nabycia".
2018-11-21
Przechowywanie papierów wartościowych a VAT – ważny wyrok WSA
Usługa otwierania/prowadzenia rachunków papierów wartościowych i rachunków zbiorczych, na których ewidencjonuje się instrumenty finansowe w zdematerializowanej formie, nie powinna korzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług (VAT) – wynika z niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
vat
2018-11-19
Termin wystawienia faktury na żądanie
Ustawa o podatku od towarów i usług nakazuje podatnikom VAT dokonującym sprzedaży wystawiać faktury. Podatnikami VAT są zaś co do zasady podmioty wykonujące działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ustawy. Ta zasada stosowana bez wyjątków oznaczałaby, że wszystkie podmioty wykonujące działalność gospodarczą zobowiązane są do wystawienia faktury. Istnieje jednak art. 106b ust. 2 ustawy, zgodnie z którym podatnik nie będzie obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do określonych rodzajów sprzedaży zwolnionej.
vat
2018-11-15
Część firm musi uzyskać wpisy do rejestru przechowawców dokumentacji
Do 31 grudnia br. przechowawcy akt osobowych i płacowych powinni uzyskać wpisy do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce świadczenia usług przechowalniczych – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wymóg ma bezpośredni związek z przyszłorocznymi zmianami dotyczącymi dokumentacji osobowej i płacowej.
2018-10-31
NSA. Badania psychologiczne są zwolnione z VAT
Z uzasadnienia: Badania psychologiczne przeprowadzane w ramach medycyny pracy realizują cel zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług. (...) Badania psychologiczne są częścią badań wstępnych, kontrolnych i okresowych wykonywanych przez medycynę pracy. Katalog badań profilaktycznych medycyny pracy nie ma charakteru zamkniętego. Jeśli badania psychologiczne były do nich włączone, to podlegają zwolnieniu z podatku VAT.
vat
2018-10-29
Drobna zmiana w umowie leasingu może drogo kosztować przedsiębiorcę
Aneks podpisany po 1 stycznia 2019 r. sprawi, że podatnik nie będzie mógł zaliczyć całości rat do kosztów uzyskania przychodów. Będzie go obowiązywał limit 150 tys. zł. Co więcej, tak może się stać nawet wówczas, gdy modyfikacja kontraktu nie będzie miała wpływu na wysokość opłat leasingowych
2018-10-08
Prezydent podpisał nowelę ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego
Na podstawie dokumentacji medycznej, którą sporządził lekarz, inna osoba wykonująca zawód medyczny będzie mogła wystawić zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy – wynika z nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Nowela została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i czeka obecnie na publikację w Dzienniku Ustaw.
2018-09-22
Podatki 2018: Jednorazowa amortyzacja – legalna metoda optymalizacji podatkowej
Część podatników zgodnie z zapisem w ustawie o podatku dochodowym, zarówno od osób fizycznych, jak i prawnych, ma możliwość skorzystania w określonych sytuacjach z amortyzacji jednorazowej dla środków trwałych, których wartość jest wyższa niż 10 000 zł w ramach pomocy de minimis. Tego typu rozwiązanie może być bardzo korzystne dla podatników oraz jest narzędziem do optymalizacji podatkowej, ponieważ umożliwia jednorazowe zaliczenie całego naliczonego odpisu środka trwałego w ciężar kosztów podatkowych bez konieczności potwierdzenia organu skarbowego.
2018-09-14
Ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy - trzeba uważać na terminy
Przedsiębiorca, który chce być objęty ubezpieczeniem chorobowym, musi złożyć w tej sprawie wniosek. Nie może też spóźniać się z opłacaniem składek na ubezpieczenie - spóżnienie spowoduje ustanie ubezpieczenia, a to z kolei skutkuje długim okresem wyczekiwania.
2018-09-06
Podstawa opodatkowania w systemie VAT marża
Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odsprzedaży, podstawę opodatkowania stanowi marża będąca różnicą pomiędzy kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę VAT.
vat
2018-08-31
Podatki 2019: Rząd przyjął projekt ułatwiający rozliczenia PIT
Od przyszłego roku Krajowa Administracja Skarbowa ma sama przygotowywać wypełnione roczne zeznania podatkowe PIT, a cały proces nie będzie wymagać działań ze strony podatników. Wypełnione przez KAS zeznania będą dostępne na portalu podatkowym już od 15 lutego 2019 r. Jednocześnie zainteresowani będą mogli nadal sami wypełniać zeznania w formie papierowej lub elektronicznej.
pit
2018-07-27
JPK: Jak wykazywać fakturę dokumentującą sprzedaż zaewidencjonowaną w kasie fiskalnej
Obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (określony w art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług) dotyczy wyłącznie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprzedaż podmiotom gospodarczym – co do zasady – powinna być dokumentowana fakturą i zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy VAT ujęta w stosownej ewidencji.
vat
2018-07-21
Separacja nie wyklucza zwolnienia przy darowiźnie od małżonka
Nawet jeśli małżonkowie są w separacji sądowej, nie muszą płacić podatku od majątku przekazanego sobie nieodpłatnie. Obdarowany małżonek w dalszym ciągu korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn – potwierdził dyrektor KIS.
Ryczałt za używanie samochodu - krąg zwolnionych z podatku jest ograniczony
Otrzymywane przez pracownika kwoty z tytułu używania pojazdu samochodowego dla potrzeb pracodawcy, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, na ogólnych zasadach. Zwolnienie z podatku dotyczy pracowników, którym przepisy odrębnych ustaw gwarantują możliwość przyznania prawa do zwrotu poniesionych kosztów, bądź nakładają na pracodawcę obowiązek zwrotu pracownikowi tych kosztów (np. listonoszy czu pracowników Służby Leśnej).
zwrot
2018-07-09
Piebiak i Piotrowicz: Gersdorf nie ma urlopu, bo jest sędzią w stanie spoczynku
Wiceszef MS Łukasz Piebiak i poseł PiS Stanisław Piotrowicz są zgodni, że prof. Małgorzata Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku i nie przysługuje jej urlop. W rozmowie z PAP "radzili" też prezesowi Sądu Najwyższego Holandii, aby "nie mieszał się" w wewnętrzne sprawy Polski.
2018-06-29
SN: Błąd w zapisie kary w pisemnym wyroku nie zawsze można sprostować
Kiedy w pisemnym wyroku jest błąd i inny zapis wymiaru kary cyfrą, a inny słownie, to może on zostać uznany za omyłkę pisarską i sprostowany tylko, gdy jedna z rozbieżnych kar nie była prawnie możliwa do orzeczenia - wynika z czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego.
Indywidualna stawka amortyzacji: Nie można ulepszyć niekompletnego środka trwałego
Z uzasadnienia: Skoro przedmiotowy lokal w chwili jego modernizacji nie stanowił jeszcze kompletnego i zdatnego do użytku środka trwałego to nie mógł on podlegać ulepszeniom, a w konsekwencji nie mógł też znaleźć zastosowania art. 22g ust. 17 ustawy o PIT.
pit
Podatki 2018: Od lipca także mniejsze firmy będą przekazywać JPK na żądanie
Z początkiem lipca br. wejdą w życie przepisy nakładające nowe obowiązki na mniejszych przedsiębiorców. Od tego czasu obowiązek przekazywania na żądanie skarbówki dokumentacji księgowej w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) będzie obejmować już praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa.
2018-06-28
Skutki podatkowe udostępnienia rachunku bankowego
Skoro czynność przekazania pieniędzy na konto nie nastąpiła w wykonaniu umowy depozytu nieprawidłowego (podatnik nie może bowiem rozporządzać przelanymi na jego konto pieniędzmi), ani też umowy pożyczki, lecz na skutek udostępnienia własnego rachunku bankowego celem przelewu ustalonej kwoty przeznaczonej dla innej osoby, to środki te zdeponowane na wyodrębnionym koncie nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tak uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej.
2018-06-25
NSA: Opodatkowanie odszkodowania otrzymanego od gminy
Z uzasadnienia: Odszkodowanie przyznane na podstawie art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów nie korzysta ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w u.p.d.o.f., bowiem jego wysokość lub zasady ustalania nie wynikają wprost z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
2018-06-08
Jak rozliczyć nabycie usług wynajmu sali gimnastycznej na potrzeby pracowników
Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) prowadzi wyłącznie działalność opodatkowaną VAT. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym. Od 1 maja 2018 r. wynajmuje od szkoły podstawowej salę gimnastyczną. Fakturę, w związku z centralizacją VAT w samorządach, wystawia jednak gmina – podatnik VAT czynny.
vat
Starosta decyduje, na co można wydać środki na rozpoczęcie działalności
Przepisy dotyczące sposobu przyznawania dotacji z urzędu pracy na podjęcie przez bezrobotnego działalności gospodarczejnie nie określają procentowego podziału środków w odniesieniu do wydatków w ramach przyznanego dofinansowania. Decyzja dotycząca akceptacji wydatków i ich wysokości na towary, usługi czy też na reklamę/promocję w ramach podejmowanej działalności gospodarczej leży wyłącznie w gestii starosty. To on decyduje o ich racjonalności i zasadności w kontekście wydatkowania środków publicznych.
2018-06-01
Powrót do zwolnienia z VAT - obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego
Powrót do zwolnienia z podatku od towarów i usług oznacza, iż zmieni się przeznaczenie nabytych środków trwałych (sprzedaż opodatkowana zmieni się w sprzedaż nieopodatkowaną VAT) - co oznacza konieczność dokonania korekty na zasadach określonych w ustawie o VAT.
vat
2018-05-25
NSA: Konserwacja i restauracja zabytków a zwolnienie z VAT
Z uzasadnienia: Okoliczność, że przedmiotem prac (zabiegów) konserwatorskich i restauratorskich jest dzieło stworzone przez innego twórcę, nie oznacza, że w toku ich prowadzenia nie mogą powstawać oryginalne utwory, stanowiące przejaw indywidualnej twórczości konserwatora, czy też restauratora, odpowiadające definicji z art. 1 ust. 1 ustawie o prawie autorskim.
vat
2018-05-04
Dokumentowanie zakupów dokonywanych przez Radę Rodziców
Rada rodziców jest częścią placówki oświatowej, tj. szkoły utworzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego (np. gminę) w formie jednostki budżetowej (np. gminnej jednostki budżetowej). Podatnikiem VAT jest wobec tego dana jednostka samorządu terytorialnego. W takim przypadku rady rodziców nie można uznać odrębnego od jednostki samorządowej podatnika VAT.
vat
2018-04-27
Zawieszanie działalności gospodarczej - zmiany wprowadzone przez Prawo Przedsiębiorców
Już w najbliższy poniedziałek, 30.04.2018 r. zaczynają obowiązywać przepisy wprowadzone przez Prawo Przedsiębiorców. Warto zdawać sobie sprawę, że ta ustawa zastępuje ustawę o swobodzie działalności gospodarczej - i w niektórych przypadkach zmiany są dość wyraźne. A ponieważ możliwość zawieszenia działalności jest istotna dla wielu przedsiębiorców, warto przyjrzeć się, jakie są nowe rozwiązania i różnice w stosunku do rozwiązań poprzednich.
2018-04-20
Podatki na świecie: Amerykanie zapłacą w tym roku mniej podatków
W 2018 r. amerykańscy podatnicy zapłacą mniej podatków – wynika z szacunków think tanku Tax Foundation. Eksperci organizacji wyliczyli, że w tym roku tzw. dzień wolności podatkowej przypadł na 19 kwietnia br., co oznacza poprawę o trzy dni względem 2017 r.
Koszty uzyskania przychodu: Know-how nabywane od podmiotów powiązanych
Jeżeli opłaty jako bezpośrednio powiązane z wytworzonym produktem przeznaczonym do sprzedaży, są bezpośrednimi kosztami uzyskania przychodów, to powinny zostać uznane również za bezpośrednie koszty wytworzenia produktów. Tym samym mogą zostać uznane za koszt wytworzenia produktu, a ograniczenie w zaliczaniu niektórych wydatków do kosztów nie znajdzie zastosowania.
2018-04-18
Kto sprzedaje przez internet, nie uniknie podatku. Fiskus ma prawo oszacować sprzedaż na Allegro
Kto sprzedaje przez internet, nie może uchylać się od podatku, twierdząc, że obrót wypracował małżonek. Liczy się to, w czyim imieniu była prowadzona sprzedaż, na jaki rachunek wpływały pieniądze i gdzie były gromadzone towary.
W 2019 r. uruchomiony zostanie Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych
W przyszłym roku uruchomiony zostanie Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Wprowadzenie takiego rejestru zakłada nowa ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Dostęp do bazy będzie jawny i bezpłatny, a poszczególne spółki zostaną zobowiązane do zgłaszania informacji o ich beneficjentach rzeczywistych.
2018-04-06
NSA: CIT-ST należy złożyć również w przypadku braku dochodów
Teza: Wyłączną przesłanką powstania obowiązku złożenia informacji, o których mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.) jest posiadanie przez podatnika zakładu (oddziału) na terenie innej jednostki samorządu terytorialnego, niż właściwa dla jego siedziby; z obowiązku złożenia informacji nie zwalnia podatnika poniesienie przez niego straty, tak w skali miesiąca, czy roku.
cit
2018-03-30
Pracownik twórca: Jak dokumentować przekazanie praw autorskich aby móc stosować 50% KUP
Z uzasadnienia: Tylko bowiem wyraźne rozróżnienie, jak również dokumentowanie prac – utworów chronionych prawem autorskim oraz wypłaconych wynagrodzeń z tego tytułu daje podstawę do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów przy zapewnieniu właściwej realizacji obowiązków płatnika w zakresie prawidłowego obliczania i poboru zaliczek na podatek dochodowy.
NSA: Kluby mogą odliczać VAT z faktur wystawianych przez profesjonalnych sportowców
Teza: Zawodnik profesjonalny, który na podstawie kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej świadczy na rzecz klubu usługi polegające na „reprezentowaniu barw w charakterze piłkarza przez czynną grę, uczestniczenie w treningach i obozach sportowych" może być podatnikiem podatku od towarów i usług. Brak jest bowiem podstaw do przyjęcia, że łączący go z klubem sportowym stosunek prawny określa odpowiedzialność klubu za te czynności (jako dającego zlecenie) wobec osób trzecich w rozumieniu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT.
vat
2018-03-28
ZUS: Przeliczenie świadczenia lub kapitału początkowego z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego pracowników
Jeśli do ustalenia podstawy wymiaru emerytury, renty lub kapitału początkowego ZUS przyjął „wynagrodzenie zerowe", możesz zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia lub kapitału początkowego z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia pracowników.
pit
2018-03-07
Pierwsze zasiedlenie kluczem do zwolnienia z VAT
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.) zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: dostawa dokonywana jest w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
vat
2018-03-02
Prowadzenie działalności gospodarczej przez VAT-owca w mieszkaniu
Nierzadko podatnicy ze względu na specyfikę swojej działalności, np. brak konieczności spotkań z klientami, niewielkie jej rozmiary bądź w początkowym okresie z uwagi na niższe koszty decydują się na realizację zadań gospodarczych we własnym mieszkaniu lub domu.
vat
2018-02-23
Podatki 2018: Ważny wyrok dotyczący prawa do zwrotu podatku VAT
Ochrona w ramach uzyskanej przez podatnika interpretacji indywidualnej powinna mieć zastosowanie również wobec prawa do zwrotu podatku od towarów i usług (VAT) – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Wyrok dotyczył sprawy, w której wcześniej organy podatkowe zakwestionowały prawo podatnika do otrzymania zwrotu VAT.
vat,zwrot
Finansowanie noclegów pracownikom mobilnym i przychód ze stosunku pracy
Obowiązek zapewnienia prawidłowej organizacji pracy nie może być utożsamiany tylko z zapewnieniem biurka, materiałów biurowych czy pokryciem kosztów eksploatacji samochodu służbowego czy kosztów zużytej energii elektrycznej. Ten obowiązek należy i trzeba odnosić i analizować w kontekście konkretnych obowiązków pracowniczych i wynikających z tych obowiązków oczekiwań pracodawcy.
2018-02-16
Podatki 2018: Urzędy skarbowe ruszają z dyżurami nt. JPK_VAT
Od 14 do 23 lutego br. w poszczególnych urzędach skarbowych wyznaczeni pracownicy będą wyjaśniać kwestie związane z tworzeniem plików JPK_VAT oraz korzystaniem z aplikacji e-mikrofirma. Pomoc skierowana jest głównie do przedsiębiorców, którzy powinni do 26 lutego złożyć pierwszy JPK_VAT za styczeń.
vat
Koszty uzyskania: Wynagrodzenia prokurentów spółki komandytowej
Ustawa PIT nie zawiera przepisów szczególnych dotyczących możliwości, czy też sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej wynagrodzenia należnego prokurentowi. Możliwość zaliczenia tego wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodu uzależniona jest od spełnienia ogólnych przesłanek uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu.
pit
2018-02-14
Wykup samochodu osobowego z leasingu operacyjnego. Skutki podatkowe
Umowa leasingu operacyjnego jest umową zawieraną na czas określony. W sytuacji gdy okres ten kończy się, korzystający musi podjąć decyzję, czy wykupić przedmiot leasingu, czy też wskazać osobę trzecią, która dokona takiego nabycia. Jeśli korzystający nie zdecyduje się na żadną z tych opcji, wówczas przedmiot leasingu nadal pozostaje własnością leasingodawcy.
2018-02-07
Opodatkowanie VAT Bitcoinów
Bitcoin to kryptowaluta, system oparty o zbiór niezależnych od siebie komputerów połączonych ze sobą dzięki odpowiedniemu programowi księgowemu. Bazuje na kryptografii i przechowuje informacje o stanie posiadania jego użytkowników w umownych jednostkach. W przeciwieństwie do tradycyjnej waluty nie opiera się na zaufaniu do jej emitenta, istnieje wyłącznie w Internecie i może być tam użyta jako środek płatniczy.
vat
PIT za 2017: Emeryci i renciści mogą łatwiej przekazać 1 proc. podatku
Przy rozliczeniach podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) emeryci i renciści, którzy nie korzystają z żadnych odliczeń, mogą skorzystać z uproszczonej formy wskazania organizacji pożytku publicznego (OPP). W praktyce takie osoby mogą składać w urzędach skarbowych oświadczenia PIT-OP, wskazujące konkretną organizację mającą otrzymać 1 proc. podatku.
pit
2018-01-22
Rozbudowa i modernizacja starego majątku ciągle z limitem 3500 zł
Do 10 tys. zł podniesiony został od 1 stycznia 2018 r. w ustawach o podatkach dochodowych limit wartości początkowej środków trwałych. Dotyczy to również wydatków na ulepszenie, ale nie w odniesieniu do każdego składnika aktywów
Od 2018 r. nielegalne poszukiwanie zabytków jest przestępstwem
Od tego roku nielegalne poszukiwanie zabytków nie jest już wykroczeniem, a przestępstwem - powiedziała PAP dyr. Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN dr hab. Katarzyna Zalasińska. Dodała, że trzeba edukować i uświadamiać, jakie zagrożenia może nieść niewłaściwe poszukiwanie zabytków.
2018-01-17
Podatek od deszczu w 2018 roku. Nowe prawo wodne już obowiązuje
Samorządy będą musiały zadbać o pobór tzw. podatku od deszczu. Chodzi o opłaty za usługę utrzymania infrastruktury zagospodarowania wód opadowych i roztopowych w należytej sprawności technicznej. To efekt nowego Prawa wodnego, które weszło w życie 1 stycznia tego roku.
2018-01-12
Jednoczesna sprzedaż zwolniona i objęta obowiązkiem ewidencji w kasie fiskalnej
Ewidencjonując w kasie fiskalnej czynności objęte obowiązkiem ewidencjonowania, i jednocześnie czynności zwolnione z tego obowiązku należy tak zorganizować sprzedaż, aby nie było wątpliwości, kiedy dokonuje się dostawy produktów zwolnionych, a kiedy przedmiotem dostawy są towary handlowe zakupione w celach handlowych.
2018-01-08
Podatki 2018: Zmiany ws. odpisów amortyzacyjnych i darowizn
Przepisy odnoszące się do spadków i darowizn zostaną kolejny raz zmienione – wynika z projektu nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych, który przygotował resort finansów. Nowe regulacje będą mieć zastosowanie do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych.